Jedyny w Polsce obraz van Gogha od 26 kwietnia w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Nasi autorzy

Jedyny w Polsce obraz van Gogha od 26 kwietnia w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Fot. whitemad.pl

Fot. whitemad.pl

„To będzie artystyczna uczta” – tak wystawę jedynego w polskich zbiorach obrazu Vincenta van Gogha zapowiada Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Mowa o „Wiejskich chatach pośród drzew” z 1883 roku. Dzieło holenderskiego mistrza będzie można obejrzeć już od 26 kwietnia na wystawie „Van Gogh. Historie jednego obrazu” w muzeum mieszczącym się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

„Polski van Gogh” trafił do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego za sprawą kolekcji Porczyńskich, w zasobach której pod koniec lat 80. znalazł się niewielki obraz – jak się później okazało – autorstwa Vincenta van Gogha. Kolekcja im. Jana Pawła II jest oddziałem Muzeum, którym kieruje Piotr Dmitrowicz. „Bardzo mocno wątpiono w autentyczność tego dzieła. To wymagało wielu prac. Tu wielki ukłon w stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które sfinansowało te badania, i oczywiście znakomitych badaczy z Muzeum Narodowego w Krakowie, którzy wespół z badaczami z Muzeum van Gogha z Amsterdamu przebadali obraz” – wyjaśnia.

Interdyscyplinarne badania w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) przy Muzeum Narodowym w Krakowie trwały rok. Ustalono, że „Wiejskie chaty pośród drzew” pochodzą z najwcześniejszego okresu twórczości van Gogha, w którym artysta stosował stonowane barwy i skłaniał się ku ciemnym kolorom. Dzieło znacznie różni się od najbardziej znanych, rozświetlonych obrazów mistrza impresjonizmu.

„To też pewnie stanowi o jego wyjątkowości, kiedy patrzymy na jego wiejski pejzaż, na to światło, na to słońce, gdzieś tam wychodzące być może po deszczu. Wiem też, że van Gogh, mówiąc kolokwialnie, namalował ten obraz za jednym podejściem. Jak mówią badacze, ta kreska jest inna niż ta późniejsza. To wszystko stanowi o jego wyjątkowości, podobnie jak załamania – w lewym górnym rogu obraz ten jest załamany, ponieważ przez jakiś czas leżał gdzieś na strychu, przez kilka lat był nabity na deskę” – tłumaczy Piotr Dmitrowicz.

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego podkreśla, że van Gogh w placówce poświęconej dwóm wielkim przywódcom duchowym to nie przypadek. „Pokazujemy, jak ważna była sztuka w życiu naszych patronów. Opowiadamy o van Goghu, ale nie tylko. O tym też, jak sam Jan Paweł II, artysta, aktor, pisarz, poeta, patrzył na sztukę, z jakim zainteresowaniem patrzył na sztukę” – wyjaśnia.

„W moim przekonaniu ten list apostolski jest kwintesencją patrzenia na to, czym jest sztuka, skąd się wywodzi, czym jest piękno, jak na nie należy patrzeć. Jak należy łączyć pracę artysty, twórcy, taką trochę mechaniczną – jak pisał św. Jan Paweł II, z tym pięknem duchowym i moralnym. To bardzo ważny element edukacyjny. Jeśli dziś muzea mają pełnić rolę miejsc pamięci, to muszą być też miejscami edukacyjnymi, miejscami, które będą ważne dla młodych. Tak patrzę na tę wystawę i ten obraz” – podkreśla Piotr Dmitrowicz.

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest przekonany, że w liczącej ponad 400 obrazów kolekcji Porczyńskich pojawią się kolejne tego typu odkrycia. „Ta tajemniczość polega na tym, że one nigdy nie były w pełni przebadane. Pan Porczyński przekazał kolekcję na początku lat 90. Archidiecezji Warszawskiej. Część tych obrazów była eksponowana, pokazywana za granicą. Ale nigdy nie sporządzono takiego stricte naukowego inwentarza. Na pewno znajdują się tam bardzo ciekawe dzieła mistrzów czy ich uczniów. Cała ta kolekcja stanowi podstawę do budowania bardzo ciekawej ekspozycji. Na pewno w przyszłości będziemy takie działania podejmować” – mówi.

Źródło: Vatican News, TP 

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

 

Sanktuaria polskie

Sanktuaria polskie

Adam Bujak, Czesław Ryszka

Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.

 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

 

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.