Strona główna   Napisz do nas   Dodaj do ulubionych
Wyszukiwarka:

O Wydawnictwie   O Autorach   Magazyn WPiS   Sklep   Kontakt   Konkurs   Praca   English    Deutsch    PolskiUroczysta prezentacja albumu
2009-08-28 09:25:47

3 września wydawnictwo Biały Kruk miało przyjemność zaprezentować „Legendę Białych Braci” – najnowszy album Adama Bujaka.


Adam Bujak oraz ojciec przeor Ambroży i brat Jakub z dumą zaprezentowali
jedyny w swoim rodzaju album.

Promocja odbyła się w siedzibie wydawnictwa w Krakowie. Prezes Leszek Sosnowski powitał znakomitych gości: biskupa seniora Albina Małysiaka, księdza infułata Jerzego Bryłę, braci kamedułów Ambrożego i Jakuba z eremu w wielkopolskim Bieniszewie, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Kazimierz Biskupi Edwarda Pęczka oraz dyrektora Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim Jerzego Maciejewskiego, a także przedstawicieli władz samorządowych Alwernii i zgromadzonych licznie dziennikarzy.Brat Jakub przedstawił zebranym historię eremu w Bieniszewie i przybliżył
surowe założenia kamedulskiej reguły.O historii klasztoru i duchowości kamedulskiej opowiedział jeden z „bohaterów” prezentowanego albumu, brat Jakub. Bieniszewski erem, jedyny obecnie w Polsce męski instytut kontemplacyjny, podporządkowany jest bardzo surowej regule: 11 mnichów utrzymuje się tylko z ofiar ludzi dobrej woli. Bracia codziennie wstają o 3.45, w ciągu dnia modlą się wspólnie, recytując m.in. całą Liturgię Godzin. Oprócz tego uczestniczą we Mszy św., samotnie już w celach oddają się kontemplacji, pracują w gospodarstwie, poszczą.

Ojciec przeor Ambroży Białucha zwięźle określił publikację:
„Ten album to ‘Ewangelia pauperum’ – pokazujemy swoje życie, pokazujemy tę część Ewangelii, którą próbujemy w naszym życiu realizować.”

Mistrz fotografii nastrojowej Adam Bujak, którego zaangażowanie w wydanie albumu wykraczało poza wykonanie zdjęć, jeździł do Bieniszewa kilkakrotnie na przestrzeni 2 lat, nie będąc pewnym, czy książka powstanie:
„Ja nie robiłem tej książki z zewnątrz, pukając od czasu do czasu do drzwi klasztoru, ale po prostu mieszkałem z nimi – mieszkałem, jadłem, wstawałem o 3.30 rano na Msze św., obojętnie, czy to była ponura zima, czy jesień, lato, wiosna. Obserwowałem to życie tak, jakbym ja sam ubrany był w biały klasztorny habit. Było to dla mnie wielkie przeżycie – chwila pojednania z Bogiem, bo przecież tam panuje kompletna cisza, człowiek słyszy prawie przepływ krwi w żyłach.”
Artysta bardzo mile wspominał pobyt w Bieniszewie i Kazimierzu Biskupim, życzliwość tamtejszych władz, piękno krajobrazów i zabytków. Wyraził swą wdzięczność wobec ojców kamedułów za możliwość wejścia za klasztorne mury. Choć wielu fotografików ubiegało się o ten zaszczyt, jedynie krakowski mistrz zdobył zaufanie eremitów.


Zaproszeni goście chętnie zadawali pytania autorowi fotografii i
zakonnikom.


Dyrektor Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim opowiedział o prastarym, lecz ciągle żywym w regionie kulcie Pięciu Braci Męczenników, polskich protoplastów kamedułów:
„Kult Pięciu Braci był u nas kontynuowany odkąd pamiętam. Dziś raz w roku odbywa się olbrzymi spektakl plenerowy, przy kościele parafialnym w samym Kazimierzu Biskupim, gdzie ma powstać również park historyczny, bardzo mocno związany z tym kultem. Podczas takiego widowiska mieszkańcy miasteczka, około 60-70 osób, odgrywają historię zamordowania Pięciu Braci Męczenników. Dbamy o dekoracje, stroje, budujemy całą wioskę z tamtych czasów. Angażuje się w to bardzo wiele młodzieży, trudno pomieścić ludzi, którzy przyjeżdżają obejrzeć spektakl. Teraz powstaje wersja sceniczna, by móc szerzej zaprezentować tę historię. (…) Prężnie działa u nas Bractwo Pięciu Braci Męczenników, które propaguje kult świętych i wspólnie z nami organizuje te wszystkie wydarzenia. (…) Olbrzymie tłumy przybywają też na odpust w Bieniszewie.”
Pan Edward Pęczek, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kazimierz Biskupi, podkreślił sympatię władz samorządowych dla braci kamedułów i wyraził radość z powodu wydania albumu.


Swój szacunek dla zakonów kontemplacyjnych, a w szczególności braci
kamedułów wyraził biskup senior Albin Małysiak.


Biskup senior Albin Małysiak:
„Bardzo się cieszę, że tutaj jestem. Bóg zapłać za zaproszenie. Wydawnictwo Biały Kruk jest mi bardzo bliskie. Im dłużej jestem na tym świecie, tym lepiej widzę, że świat bez Ewangelii Chrystusowej jest naprawdę kiepski i marny. Różne najgorsze wydarzenia mają miejsce wtedy, gdy nie realizuje się Ewangelii. By ona mogła być realizowana, musi być znana, musi być głoszona. Są różne formy jej głoszenia. Ostatnio szczególnie brane są pod uwagę środki masowego przekazu. Teraz już nie wystarczy kościół, ambona, konfesjonał, nawet sala szkolna. Znakomitą, bardzo skuteczną formą głoszenia Ewangelii jest praca wydawnictwa Biały Kruk. (…) Świetne, znakomite albumy, które z taką radością przeglądam. Niejeden [człowiek], który nie uczęszcza do świątyni i stoi z dala od religii, jak weźmie do ręki taki album, to zacznie go przeglądać i w sposób delikatny i inteligentny poprzez te zdjęcia i krótkie komentarze jest głoszona Ewangelia. Dlatego bardzo wysoko oceniam wydawnictwo Biały Kruk, bo ono w sposób naprawdę skuteczny głosi Ewangelię.
(…) Ten świat budujemy praca fizyczną i intelektualną, ale nawet najlepsze wyniki intelektualne i fizyczne bardzo często obracane są w niwecz, o ile w to życie intelektu i rąk nie włącza się modlitwa.(…) Modlitwa może być ustna, w myślach, no i przede wszystkich modlitwa-kontemplacja. Dobrze, że mamy zakony kontemplacyjne, ściśle pilnujące medytacji i rozmyślań.
Ja zawsze z wielkim szacunkiem i podziwem odnoszę się do ojców kamedułów, którzy właśnie zdobywają się na to, że wszystko zostawiają: bardzo ciekawy, interesujący świat, bo przecież świat jest piękny, często przynoszący wiele radości. Zakony ściśle kontemplacyjne, jak kameduli, to piękno świata odsuwają na bok, a szukają piękna Bożego w kontemplacji, rozmyślaniu poprzez regułę zakonną. (…) Jak my, ludzie wierzący, cieszymy się, że mamy te zakony! (…) Niejeden raz cicha, spokojna modlitwa, szczególnie w klasztorach kontemplacyjnych, ocaliła świat przed różnymi kataklizmami i nieszczęściami.
Pragnę jeszcze raz wyrazić wielkie uznanie dla organizatorów tego spotkania, które przypomina nam o wartości modlitwy kontemplacyjnej. Chciałbym też wyrazić uznanie oo. kamedułom za to, że wybrali tak wspaniałą drogę wielbienia Boga. Szczęść wam Boże!”
Ksiądz infułat Jerzy Bryła przybliżył zebranym głęboki sens pustelnictwa i doskonale ujął istotę kamedulskiego charyzmatu:
„Ojcowie kameduli nazywają się eremitami, tworzą wspólnotę pustelników, którą starają się zachować przez mieszkanie w osobnych domkach, jedzenie w swych celach itp. (…). Pracując nad sobą my walczymy nie z tym, co jest w nas ludzkie, ale z tym, co nie jest boże. I dlatego podporządkowujemy całość ducha i ciała prawu Bożemu, temu wielkiemu wezwaniu, z którym Bóg do nas się zwraca w Starym Testamencie: ‘Świętymi bądźcie’, i które Jezus Chrystus powtarza, idąc za pragnieniem natury człowieczej – tej rozumnej, spokojnej, która wybiera zawsze to, co jest prawdziwe, co jest dobre. I mówi: ‘Bądźcie doskonałymi, jak i Ojciec wasz jest doskonały’. Przeważnie nikt nie zatwierdza siebie w tym stanie doskonałości, w jakim się znajduje, tylko szuka sposobności, by się uszlachetnić, być lepszym. Właśnie drogą świadomych decyzji i wyborów człowiek tworzy tę wielką osobowość chrześcijańską. Ta właśnie praca zajmuje ojcom kamedułom całe życie. Bo nie ma ‘gotowych’ świętych, musimy dopiero stać się świętymi.”

Druga część prezentacji albumu odbyła się w niedzielę 6 września w bieniszewskim klasztorze, do którego zaprosili nas ojcowie kameduli. Uroczystość rozpoczęła Msza św. o godz. 10.30 w przyklasztornym kościele p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W spotkaniu udział wzięli m.in.: gospodarz, ojciec przeor Ambroży Białucha, autor fotografii Adam Bujak, wydawca albumu prezes Leszek Sosnowski, Prezydent Miasta Konina Kazimierz Pałasz, Wójt Gminy Kazimierz Biskupi Janusz Puszkarek, przedstawiciele mediów.

Fot. Wacław Klag


Zakupy
Twój koszyk
Regulamin i rabaty
Jak kupowaćZaproszenia
Wydarzenia
Wypowiedzi, wywiady
Recenzje
Nagrody
Sponsorzy
Akcje charytatywne
Listy, podziękowania, opinie
Dystrybutorzy
Księgarnie


Proszę o przysyłanie informacji o nowościach, promocjach, wydarzeniach.

Wpisz swoje imię i nazwisko :

oraz adres e-mail: